Daňový systém České republiky

Základní poznatky daňové teorie a odvodového systému.

Cílem předmětu je získání jak teoretických znalostí, tak i praktických zkušeností o problematice daní, se kterými se lze setkat v rámci daňového systému České republiky. Studenti si osvojí základní pojmy a teoretické znalosti o fungování a správě jednotlivých daní, které se dále naučí aplikovat na konkrétních příkladech nebo případových studiích tak, aby byli schopni dané modelové situace správně daňově posoudit, vypočítat daň i vyplnit příslušná daňová přiznání. Teoretická část výuky by měla studentům také pomoci zorientovat se v široké daňové legislativě a mít představu, kterou problematiku kde hledat. Znalost pojmů a názvosloví by měla napomoci k efektivnější komunikaci s účetní, daňovým poradcem, finančním úřadem… Praktická část předmětu je zaměřena na konkrétní výpočty nebo posouzení daňových situací, se kterými se nejčastěji mohou studenti v praxi setkat. Vzhledem ke globalizaci bude pozornost věnována i vazbě na zahraničí, ať již v rámci systému zamezení dvojího zdanění u daně z příjmů, nebo přeshraničních transakcí v rámci daně z přidané hodnoty.

  • Daně – teoretický základ. Vysvětlení základních pojmů jako je daň, daňový subjekt, předmět daně, osvobození od daně, základ daně. Funkce a typy daní. Představení daňového systému ČR včetně legislativy.
  • Daň z příjmů fyzických osob. Rozdělení poplatníků daně – rezidenti/nerezidenti, podnikající/nepodnikající osoby, předmět daně, jednotlivé základy daně – ze závislé činnosti (zaměstnání), ze samostatné výdělečné činnosti (podnikání), z kapitálového majetku, z nájmu a z ostatních příjmů. Podmínky osvobození od daně, daňové odpočty, slevy na dani. Sazba daně a výpočet daně. Správa daně, daňové přiznání, výpočet záloh. Daňová optimalizace správnou volbou způsobu evidence a zdanění příjmů podnikatelů/živnostníků – daňová evidence, výdajový paušál, paušální daň. Základy zdravotního pojištění a pojištění na sociální zabezpečení. Příklady a případové studie – řešení zdanění příjmů ze zahraničí, osvobození příjmů z prodeje majetku (nemovitostí, darování, dědění), z prodeje cenných papírů, správné uplatnění nezdanitelných částí daně (dary, hypotéky…). Vyplnění daňového přiznání.
  • Daň z příjmů právnických osob. Poplatníci daně (podnikatelské subjekty x veřejně prospěšní poplatníci). Základ daně a jeho úpravy (osvobozené příjmy, náklady daňově uznatelné a neuznatelné). Majetek a jeho odepisování (rozdíl účetních a daňových odpisů). Zisk/ztráta pohledem účetnictví, zákona o daních z příjmů a zákona o obchodních korporacích. Výpočet daně, záloh a sestavení daňového přiznání, sestavení a zveřejnění účetní závěrky. Praktické příklady a případové studie k tématům: daňová uznatelnost/neuznatelnost nákladů (správné posouzení nákladů vynaložených na dosažení, zajištění a udržení příjmů), snižování a zvyšování základu daně, stanovení správné vstupní ceny majetku a výpočet jeho odpisů, optimalizace daní, vyplnění daňového přiznání.
  • Daň z přidané hodnoty. Princip fungování daně z přidané hodnoty v ČR, v rámci EU a mimo EU. Vysvětlení základních pojmů v oblasti DPH. Předmět daně. Osoby povinné k dani, osoby identifikované a osoby registrované k dani. Základ daně a sazby daně. Osvobozená plnění bez nároku na odpočet / s nárokem na odpočet. Nárok na odpočet a jeho krácení. Problematika záloh. Místo plnění a přeshraniční transakce – pořízení zboží z EU a dovoz zboží, dodání zboží do EU, vývoz zboží a dodání zboží na dálku (internetové obchody). Poskytování služeb – základní pravidlo a výjimky z něj: služby spojené s nemovitostí, přeprava, elektronické (…) služby. Režim jednoho správního místa (společné zdanění aktivit plátce ze všech států EU), vracení DPH. Správa daně – evidence, daňová povinnost, nadměrný odpočet, souhrnné hlášení, kontrolní hlášení. Praktické příklady a případové studie věnované problematice místa plnění (v ČR / mimo ČR), nároku na odpočet a jeho krácení a promítnutí transakcí do přiznání k DPH, souhrnného hlášení a kontrolního hlášení.
  • Ostatní daně. Silniční daň, daň z nemovitých věcí, spotřební daně, daň z hazardních her, poplatky, cla. Seznámení s legislativou jednotlivých daní, základními pojmy, principy a výpočty daně. Praktické příklady týkající se posouzení, zda daná věc/transakce podléhá dané dani, zda je osvobozena nebo není, jakým způsobem se stanoví základ daně a daň.
  • Správa daní. Seznámení s daňovým řádem, který upravuje postup správců daní, práva a povinnosti daňových subjektů. Základní zásady správy daní. Lhůty, elektronická komunikace. Kontrolní postupy správce daně. Opravné prostředky. Rozlišení opravného / dodatečného / následného přiznání/hlášení a rozdílu v jejich obsahu. Závazné posouzení správce daně. Sankce. Struktura finanční správy. Praktické příklady a případové studie věnované počítání lhůt, obraně proti postupu správce daně, počítání zálohy na daň.

V rámci této praktické aplikace není možné navíc vypracovat písemnou práci pro získání kreditů za písemné výstupy (SP/ZP/PP).

Daňový systém České republiky

  • Počet kreditů: 3
  • Hodinová dotace: 12 hod. - prezenční
  • Výstup: Zápočet
  • Počet studentů: 40
  • Realizováno v AR: I. trimestr

Michal Kadlec

  • Certifikovaný účetní a daňový poradce, zdokonaloval své dovednosti po absolvování magisterského studia v oborech účetnictví a cestovního ruchu.
  • Aktivně se angažuje v psaní odborných článků a připomínkování nové legislativy v oblasti účetnictví.
  • Členem Komory daňových poradců a Svazu účetních.
  • Zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů.
  • Pokyn č. GFŘ – D–59 k jednotnému postupu při uplatňování některých ustanovení zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů.
  • Zákon č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty.
  • Zákon č. 280/2009 Sb., daňový řád.
  • Pokyny k vyplnění a formuláře daňových přiznání k dani z příjmů fyzických osob, právnických osob, přiznání k dani z přidané hodnoty, souhrnného hlášení, kontrolního hlášení.

NÁZORY STUDENTŮ VŠEM

Prakticky zaměřený předmět. Plno užitečných informací. Přednášky probíhaly s aktivním zapojováním studentů.

Perfektní přednášky na úrovni. Vyučující nás zapojoval do výuky.

Velmi užitečný předmět.