Základy koučinku
Koučink je proces podporující hledání individuálních řešení.
Předmět Základy koučinku seznamuje posluchače se základními informacemi o koučování obecně, více pak s filozofickými východisky a teoriemi systemického přístupu v koučování. Předmět si klade za cíl být především interaktivním praktickým seminářem, který studentům umožní rychlou orientaci v hlavních metodách, nástrojích a prostředcích systemického koučování tak, aby je mohli studenti zkoušet hned používat. Předmět studenty seznamuje se základními technikami práce s jednotlivci a osvojení těchto principů pro samostatné koučování v osobním životě a v praxi.
- Charakteristika a dimenze koučování: vymezení a definice pojmu, formy koučování v organizacích a oblasti využití, jednotlivé přístupy v koučování, teoretická východiska systemického přístupu v koučování, základní principy koučování (principy i specifika přístupu kouče k jednotlivci), kompetence kouče, etický kodex kouče.
- Základy metodiky systemického koučování: kontext systemického koučování (potřeba změny, vyjasňování pole společné práce, rolí, cílů), kontraktování (od objednávky k zakázce), tvorba cílů, pravidla tvorby cílů, způsoby koučování a základní model systemické práce (kontrola - řízení, vedení a pomoc – podporování, problém kontra řešení, reflektování kontra hodnocení, škálování, umění naslouchání, dotazování, typologie otázek a jiné nástroje).
- Systemické koučování v manažerské praxi: manažer v roli kouče (sebeuvědomění - vlastních potřeb, očekávání, manažerských kompetencí), sebedefinice manažera v roli kouče (styl vedení, expertní kontra partnerský přístup, koučovací pozice, sebereflexe), základní metakomunikační axiomy lidské komunikace, základy vyjednávání, způsob vedení individuálního koučovacího rozhovoru.