VŠEM > Zájemci o studium > Co vás zajímá

Co vás zajímá

Studenti VŠEM odpovídají na časté dotazy uchazečů o studium

Kdy probíhá výuka kombinovaných studentů a kdy zkoušky?

Kombinované studium je skvělé pro vytížené a zaměstnané studenty. Výuka je pouze o víkendu, zpravidla 3 - 5 víkendů za trimestr, také zkoušky lze skládat o víkendu i konzultovat s lektory a studijními poradci, kdy Informačně poradenské centrum VŠEM je k dispozici 7 dní v týdnu.

Pro samostudium využívám běžně videolearning VŠEM (videopřednášky) a vše, co potřebuji, dohledám ve skriptech VŠEM, která máme k dispozici. Píší je přímo lektoři a obsahují vše, co je k předmětu potřeba (nemusím nic dohledávat, ani dokupovat další knížky).

Zkouškové období mám 12 měsíců. Nejčastěji chodím na zkoušku ve dny, kdy mám výuku, ale můžeme chodit i ve všední dny, takže jsem již párkrát využila i tyto termíny.

Alena, -  PMAR 19

Jak je na VŠEM dlouhé zkouškové období?

VŠEM má fakt flexibilní možnosti termínů zkoušek, zkouškové období je vlastně celý rok. Já mám cenovou úroveň Exclusive, takže mohu na jakékoliv vypsané zkouškové termíny od září do srpna (zkoušky jsou vypsané několikrát týdně, hlavně o víkendech mi to vyhovuje). Dokonce si mohu domluvit i individuální termín zkoušky, pokud potřebuji, takže v podstatě skládám zkoušky kdykoliv.

Co jsem si zjišťoval, tak cenová úroveň má zkouškové období září - srpen a ostatní září - červen. Skvělé je, že se mohu na termín přihlásit do půlnoci předchozího dne, takže se na zkoušky hlásím prostě, když už jsem naučený.

Martin, MF 26

Jak si vybrat výši školného?

Výhodou VŠEM je, že sami rozhodujete kolik budete platit a za co vlastně. Je to podobné, jako volba tarifu u mobilního operátora – zvolím si podle toho, jaké služby potřebuju a podle toho, kolik chci každý měsíc platit.

Přednášky, lektoři, zkoušky, to vše je pro všechny úrovně stejné. Liší se ale nabídka dalších služeb, které nemusí chtít využít každý např. délka období, kdy můžete skládat zkoušky, to zda chcete skripta tištěná, nebo elektronická, možnost studovat na VŠEM rok zdarma, asistent, který za Vás hlídá důležité termíny atd.

Já jsem třeba po prvním roce cenovou úroveň změnila, protože jsem si našla novou práci a potřebovala jsem mít ve škole větší oporu. Pokud tedy váháte, zkuste jednu z úrovní a v případě potřeby si požádejte o změnu ;).

Kamila, PMF 10

 

Kdy začíná škola?

Studium na VŠEM se dá zahájit třikrát ročně (říjen, leden nebo duben). Začátek v říjnu je celkem běžný, ale leden a duben tak obvyklý není, mě se zrovna duben hodil, protože po maturitě jsem chvíli cestovala. Můj rok trvá stejně dlouho, jen mám prázdniny uprostřed a ne na konci.

Výuka navíc začínala až na konci dubna, takže jsem ho měla skoro celý volný. Studenti, kteří nastupují v říjnu mají také první přednášky na konci října/začátku listopadu a studenti od ledna chodí do školy od konce ledna/začátku února.

Ivana, PPE 17

Zvládnu navazující studium, i když jsem před tím nestudovala ekonomii?

Určitě, já jsem před VŠEM vystudovala přírodovědeckou fakultu a navazující studium zvládám. U předmětů, které pro mě byly náročnější, jsem si pustila videolearning (některé předměty jsou rozděleny na I. a II. část s tím, že druhá je zpravidla v rámci navazujícího studia), sehnala si doplňující materiály od spolužáků, nebo konzultovala s lektorem.

Klára, MF 11

 

Zvládnu při studiu pracovat?

Jasně, neznám nikoho, kdo by na VŠEM studoval a neměl práci. Škola je tak nastavená, že se dá se zaměstnáním zvládnout. Mně dohodil stáž a následně práci sám lektor :D.

Tereza, PMAR 11

Je účast na výuce povinná?

Účast většinou povinná není, jen v případě různých cenových úrovní, které jsou součástí stipendijního programu Studium VŠEM a potom pro všechny v posledním ročníku.

Je ale logické, že když si za studium platím, budu se do školy snažit maximálně chodit. Zároveň ale nejsem ve stresu, když do školy nemůžu přijít (nemoc, dovolená, práce apod.).

Anna, KLZ 27

Existuje vazba mezi cenovou úrovní a formou studia?

Cenová úroveň nemá vliv na volbu formy studia. Ať se rozhodnete pro jakoukoli cenovou úroveň, můžete si vybrat ze všech forem (prezenční, kombinovaná, distanční).

Anna, KLZ 27

Vydává škola vlastní skripta?

VŠEM má vlastní skripta na každý předmět, dokonce u více než půlky předmětů mě učili lektoři, kteří skripta přímo napsali, což je super. Navíc jsem neměla nikdy problém s tím, že knížky nejsou k dispozici.

Nejvíce využívám elektronickou formu, mám tak veškerou literaturu ve svém tabletu. Když chci nějakou knížku fyzicky, prostě si jí zajdu půjčit do knihovny, která je otevřená každý den. Vím také, že studenti s vyšší cenovou úrovní skripta rovnou dostávají zdarma vždy na začátku roku.

Martina, PPE 19

Mají kombinovaní studenti status studenta?

Status studenta mají studenti ve všech formách studia. Na začátku roku jsem dostal klasické potvrzení o studiu, na kterém je forma studia uvedená. Záleží na instituci, kde se chcete potvrzením prokazovat – někde akceptují, jinde ne.

Tomáš, KLZ 29

Můžu platit školné na splátky?

Školné je u nás stanoveno za rok, na začátku studia si mi nechtěla platit celá částka najednou. Zeptal jsem se na studijním a poradili mi, kterou cenovou úroveň vybrat, abych si mohl platbu rozdělit. Doporučili mi např. studentský úvěr, kdy se platí po měsíci a je tam jen jedna splátka navíc. Nakonec jsem se ale rozhodl, že využiji tři splátky ročně, kde nepřeplácím nic a to mi nejvíc vyhovuje.

Karel, PE 58

Do kdy musím mít každý rok hotové zkoušky?

Vím, že na škole jsou studenti se stipendiem, kteří musí uzavírat každý ročník. Já jsem si ale zvolil cenovou úroveň s flexibilními termíny plnění. Samozřejmě se snažím vše dělat průběžně, abych vše stíhal do tří let, ale skvělé je, že když mi časově některé zkoušky nevyjdou, můžu si je v klidu dodělat až v dalším roce. Vidím to jako výhodu především pro kombinované studenty, když mám více práce, prostě školu na chvilku odsunu.

Vojtěch, KLZ 33

Jak probíhá přijímací řízení?

Přijímací řízení na VŠEM mě bavilo, probíhá jako elektronický test, který se zaměřuje na motivaci, tedy na to, proč vlastně chcete studovat. Po jeho vyplnění jsem dostala všechny podklady e-mailem během několika dnů. Před tím jsem při vyplnění přihlášky nahrála maturitní vysvědčení a pasovou fotku (vše elektronicky, nemusela jsem nikam nic nosit).

Zjistila jsem, že se mohu v rámci přijímaček objednat i na ústní pohovor, který není povinný, ale měla jsem nějaké dotazy, tak jsem si v Rezervační aplikaci zamluvila termín. Na schůzce mi slečna vysvětlila věci, které jsem potřebovala a pak už jsem za pár týdnů měla první přednášku :)

Simona, PMAR 14

Uznávají na VŠEM zkoušky z jiných škol?

U nás se zkoušky z jiných VŠ uznávají, samozřejmě je ale nutné dodat anotace a potvrzení. Dřív jsem studovala na VŠE a pak jsem chtěla přejít na VŠEM. Stačilo mi přinést index a anotace těch předmětů, které jsem chtěla uznat. Ve škole to posoudili a ty předměty, které byly stejné obsahově a kreditově mi uznali. Ze zbylých předmětů mám vytvořen individuální studijní plán, což mi vyhovuje, protože takhle stihnu studium dokončit dříve a rok na VŠE nebude ztracený.


Doporučuji se poradit na Informačně poradenském centru, na začátku mi vysvětlili co mám přesně dodat a jak pak bude vypadat moje studium.

Lenka, PPE 22