Čas čtení: 4 min.Erasmus+ Studijní pobyty
Studentské mobility v rámci programu Erasmus+ jsou určeny pro studenty řádně zapsané do minimálně druhého ročníku bakalářského studia a pro studenty navazujícího magisterského studia.
- Termín pro podání žádostí o studijní pobyty a praktické stáže Erasmus+ pro akademický rok 2024/2025 je do 31. 3. 2024. Pohovor v rámci výběrového řízení se bude konat dne 3. 4. 2024 od 12:30 hod.
- Dne 20. 3. 2024 ve 12:30 hod. se uskuteční Erasmus+ informační schůzka v budově VŠEM.
- Výše stipendia pro studenty v akademickém roce 2024/2025
Výběrové řízení
- Počty studentských mobilit jsou každoročně omezeny počtem bilaterálních smluv, které byly pro daný akademický rok uzavřeny s partnerskými univerzitami v zahraničí, a plánem mobilit schváleným Národní agenturou pro evropské vzdělávací programy.
- Každý rok je vypisováno výběrové řízení na obsazení volných pozic na zahraničních partnerských univerzitách. Podmínkou pro zařazení do výběrového řízení je zaslání žádosti (formát doc) prostřednictvím SIS VŠEM/Studijní formuláře/Stipendia a v tištěné formě (poštou nebo osobně).
- 31. 3. 2024 (termín podání žádosti pro akademický rok 2024/2025).
Výsledky výběrového řízení
- Zpráva o výběrovém řízení 24/25
- Zpráva o výběrovém řízení 23/24
- Zpráva o výběrovém řízení 22/23
- Zpráva o výběrovém řízení 21/22
- Zpráva o výběrovém řízení 20/21
- Zpráva o výběrovém řízení 19/20
- Zpráva o výběrovém řízení 18/19 (1.kolo)
Výběrové řízení
Podmínkou pro zařazení do výběrového řízení je splnění minimálních kvalifikačních podmínek* a dodržení termínu pro podání žádosti. V žádosti bude hodnoceno splnění všech formálních náležitostí (správné a přesné vyplnění všech povinných údajů), dosavadní studijní výsledky studenta, jazykové znalosti a kvalita motivačního dopisu (odůvodnění výběru konkrétní univerzity a studijního plánu, využití získaných poznatků v dalším studijním a profesním životě apod.). Pravidla a postup výběrového řízení upravuje Řád výběrového řízení - Erasmus+.
Vyplnění a odeslání přihlášky
Účastnická smlouva
Po odevzdání všech nutných dokumentů (viz Vyplnění a odeslání přihlášky) jsou se studentem podepsána dvě vyhotovení účastnické smlouvy, ve které se zavazuje plnit své studijní povinnosti na zahraniční univerzitě a po svém návratu předložit příslušná potvrzení o studiu v zahraničí. Pravidla programu Erasmus umožňují vyplacení stipendia studentům pouze formou převodu na bankovní účet (je doporučeno použít devizový účet v České republice nebo založit účet v zemi studia). Stipendium je "pouze" příspěvkem na studijní pobyt a není určeno k pokrytí veškerých nákladů spojených s pobytem.
Povolení k pobytu
Student vyjíždí do zahraničí nikoliv jako turista, ale ke studijnímu pobytu. Z toho důvodu je nutné informovat se na velvyslanectví dané země v Praze, zda je nutné povolení k pobytu v dané zemi za účelem studia na vysoké škole. Informačně poradenské centrum VŠEM pro tyto účely vydá potvrzení o studiu, o účasti v programu Erasmus a poskytnutí stipendia.
Pojištění studenta
Student má povinnost uzavřít na dobu zahraničního pobytu cestovní připojištění na léčebné výlohy v zahraničí (např. pobyt v nemocnici). Připojištění lze uzavřít s kteroukoliv zdravotní pojišťovnou, případně bankou nebo cestovní agenturou. Držitelé některých bankovních platebních karet mají pojištění zahrnuto ve službách banky. Uzavření cestovního připojištění stvrzuje student podpisem finanční dohody.
Student, který se zúčastní zahraničního studijního pobytu v rámci programu Erasmus, zůstává po celou dobu pobytu na zahraniční vysoké škole studentem VŠEM, jeho základní zdravotní pojištění je hrazeno ze státního rozpočtu.
Zápis ke studiu na zahraniční univerzitě
Ihned po příjezdu na zahraniční univerzitu je student povinen dostavit se na tamní oddělení pro program Erasmus. Zde získá informace o dalším postupu při zapsání ke studiu, případně o dalších podrobnostech pobytu v zahraničí.
Změna předmětů
V případě, že student po příjezdu nemůže určitý předmět (schválený ve studijní smlouvě) studovat, nebo chce jiný přidat či vyměnit, je nutné vyplnit příslušnou sekci Studijní smlouvy (Learning agreement / sekce During the mobility). Do příslušných kolonek se vyplní název předmětu a zaškrtne, zda jde o přidání či rušení. Změny se nechají potvrdit na zahraniční univerzitě a dokument je nutné obratem zaslat na Informačně poradenské centrum VŠEM. Změna je možná pouze do 1 měsíce od nástupu na zahraniční univerzitu.
Změna délky pobytu
V případě, že student chce svůj pobyt zkrátit či prodloužit, je nutno minimálně 1 měsíc před vypršením doby platnosti stávající Finanční dohody zaslat žádost o prodloužení studijního pobytu s odůvodněním na koordinátora programu Erasmus pro studentské mobility. V případě schválení je sepsána nová Finanční dohoda.
Zakončení studijního pobytu
Student je po svém návratu ze studijního pobytu v rámci programu Erasmus povinen doložit na studijním Informačně poradenské centrum VŠEM následující dokumenty:
- Transcript of Records vydaný zahraniční univerzitou (získání minimálního počtu 20 ECTS kreditů za trimestr studia na hostitelské instituci), popř. kopii projektu zpracovávaného na zahraniční univerzitě (pokud zde byla zpracovávána bakalářská nebo diplomová práce)
- Potvrzení o délce pobytu na zahraniční univerzitě
- Potvrzení o 100% docházce (cenová úroveň KLASIK)
- On-line závěrečná zpráva ze studijního pobytu (EU survey) - vyplnění do 30 dnů od obdržení emailové výzvy
Uznání předmětů a zkoušek
Výsledky studia na zahraniční univerzitě jsou uznávány jako součást řádného studia na VŠEM. Pro uznání je nutné zaslat žádost prostřednictvím SIS VŠEM/Studijní formulář.
Další údaje a dokumenty
- Institucionální koordinátor programu Erasmus: Natálie Kadeřábková
- Adresa: Vysoká škola ekonomie a managementu, Nárožní 2600/9a, 158 00 Praha 5
- Erasmus ID Code VŠEM: CZ USTINAD02
- Erasmus Charta studenta
- Číselné kódy studijních oborů
- Kódy zemí
- Erasmus Policy Statement
- ECTS uživatelská příručka